استخدام کارشناس سئو
اولین امتیاز را ثبت کنید!

جدیدترین روندهای حوزه سئو در سال 2023

در سال ۲۰۲۳، شاهد شکل گرفتن روندهای مختلفی بودیم؛ از اهمیت فزاینده تحقیق کلمه کلیدی گرفته تا افزایش جستجوی صوتی و محتواهای ویدیویی.

آگاهی از آخرین روندهای این حوزه می‌تواند به کسب و کارها در دستیابی به مخاطبان هدف و هدایت ترافیک بیشتر به وبسایت کمک کند. در ادامه، ضمن ارائه تعریفی خلاصه از این حوزه، برخی از روندهای سئو 2023 را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم.

سئو چیست؟

سئو یا بهینه‌سازی موتورهای جستجو، مجموعه‌ای از روش‌ها و تکنیک‌هایی است که به منظور افزایش میزان دیده‌شدن و رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها در نتایج موتورهای جستجو اجرا می‌شود.

در دنیای امروز، سئو برای تمام کسب و کارهای آنلاین یا صاحبان وبسایت در وردپرس و سایر پلتفرم‌ها، امری اساسی و حیاتی است. با استفاده از سئو، وبسایت‌ها می‌توانند محصولات خود را در معرض دید مخاطبان مورد نظر قرار داده و ترافیک خوبی را به سوی خود هدایت کنند.

جدیدترین فرصت های استخدام کارشناس سئو: https://karbord.io/jobs/seo

بهینه‌سازی محتوا، استفاده از کلمات کلیدی مرتبط، بهبود ساختار وبسایت، افزایش سرعت بارگذاری صفحات و بهینه‌سازی تصاویر از جمله روندهای مهم سئو محسوب می‌شوند. همچنین، استفاده از بک‌لینک می‌تواند نقش مهمی در افزایش اعتبار و رتبه‌بندی وبسایت ایفا کند.

سئو یک فرآیند پویا است و با توجه به تغییرات الگوریتم‌های موتورهای جستجو، روندها و تکنیک‌های آن نیز بهبود می‌یابند. به همین دلیل، برای حفظ و بهبود جایگاه در نتایج جستجو، اطلاعات به‌روز و داشتن یک چک لیست از روندهای جدید سئو امری ضروری است.

روندهای جدید سئو در سال ۲۰۲۳

در ادامه برخی از روندهای مهم و جدید سئو در سال ۲۰۲۳ را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

تولید محتوا برای انسان‌ها به جای ربات‌ها

گوگل در سال ۲۰۲۱ آپدیت محتوای مفید را منتشر و بر مهم‌ترین عامل رتبه‌بندی یعنی ارزش محتوا، تاکید کرد. تولید محتوا برای انسان یعنی تولید متنی که از کلمات کلیدی به اندازه کافی استفاده می‌کند و می‌تواند پاسخ‌های کاملی به پرسش‌های کاربر بدهد. بنابراین، گوگل محتوایی که خوب تحقیق شده، نوشته شده، قابل درک است و از تجربه‌ و تخصص شخصی انسان‌ها بهره برده را در اولویت قرار می‌دهد. چنین محتوایی می‌تواند از جنبه‌های مختلف باعث بهبود سئو شود:

  • افزایش تعامل‌‌: محتوای انسان‌محور به احتمال زیاد جذاب و آموزنده است و باعث می‌شود کاربر زمان بیشتری را در سایت بگذراند. همچنین، این نوع محتوا باعث کاهش نرخ پرش و افزایش اشتراک‌گذاری و بک‌لینک می‌شود.
  • بهبود تجربه کاربری: تولید محتوایی که خواندن، پیمایش و درک آن آسان باشد، باعث بهبود تجربه کاربری می‌شود.
  • افزایش ارتباط: با تولید محتوای انسان‌محور، شانس وبسایت برای اینکه به عنوان مرجع در نظر گرفته شود، افزایش پیدا می‌کند.

نقش پررنگ هوش مصنوعی در تولید محتوا

در سال ۲۰۲۳ شاهد حضور فعال هوش مصنوعی در حوزه‌های مختلف از جمله تولید محتوا بودیم. تعداد اپلیکیشن‌هایی که سئو، هوش مصنوعی و نوشتن محتوا را ترکیب می‌کنند در حال افزایش است.

ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی، می‌توانند در تولید متن بسیار کارآمد باشند، اما هنوز به حضور انسان‌ها نیاز دارند. نویسندگان باید محتوای تولید شده توسط هوش مصنوعی را ویرایش کنند و آن را از نظر کیفیت، ارتباط با مخاطب هدف، استفاده از مثال‌های مناسب، خلاقانه بودن و نزدیک بودن به هویت برند طبق برندبوک ارزیابی کنند.

کلاسترهای موضوعی

کلاسترهای موضوعی یکی دیگر از ترندهای جدیدی هستند که در سال ۲۰۲۳ مشاهده کردیم. این ترند، روشی برای سامان‌دهی محتواهایی با یک موضوع یا تم است. ساختار کلاسترهای موضوعی بدین شکل است:

  • صفحه اصلی شامل محتوای پیلار است که یک موضوع گسترده را پوشش می‌دهد.
  • کلاسترهایی وجود دارند که روی قسمت‌های به خصوصی از موضوع اصلی تمرکز می‌کنند و با هایپرلینک به محتوای پیلار متصل می‌شوند.

استفاده از این روند باعث می‌شود درک رابطه بین موضوعات و زمینه فعالیت وبسایت برای موتورهای جستجو ساده‌تر شود.

تحقیق کلمه کلیدی

تحقیق کلمه کلیدی با روش‌های مختلفی باعث بهبود عملکرد وبسایت می‌شود. با این کار، صاحبان کسب و کار متوجه می‌شوند مشتریان احتمالی آن‌ها چه کلماتی را جستجو می‌کنند. با اطلاع از این مسئله، آن‌ها می‌توانند محتوایی با موضوعاتی مرتبط با این جستجوها را در وبسایت خود منتشر کنند. همچنین، استفاده از کلمات کلیدی مرتبط در یک متن باعث می‌شود ربات‌های موتور جستجو، متوجه موضوع متن شوند.

صفحات موبایلی پرشتاب

این روند در واقع یک فریم‌ورک متن‌باز است که به منظور ارائه قالبی مختص محتوای وب بهینه‌سازی‌شده برای تلفن‌های هوشمند، طراحی شده است. آپدیت سرعت موبایل گوگل باعث شد این مسئله به یکی از معیارهای رتبه‌بندی سایت‌ها تبدیل شود و صفحات موبایلی پرشتاب (AMP) نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌کنند.

بهینه‌سازی جستجوی صوتی

بهینه‌سازی جستجوی صوتی در سال 2023 برای SEO یکی از ترفندهای بسیار مهم بود. با پیشرفت دستیارهای دیجیتال مانند الکسا و گوگل اسیستنت، افراد بیشتری برای یافتن اطلاعات به جستجوی صوتی متکی هستند. با بهینه سازی محتوا برای زبان طبیعی و کلمات کلیدی بلند، کسب و کارها می‌توانند به مشتریان بیشتری دسترسی داشته باشند.

محتوای ویدیویی

محتواهای ویدیویی روز به روز ارزشمندتر می‌شوند. این نوع محتوا نسبت به محتوای نوشتاری جذابیت بیشتری برای کاربران دارد. وقتی در یک وبسایت محتوای ویدیویی وجود دارد، احتمال اینکه کاربران زمان بیشتری را در آن صرف کنند، بالا است. گوگل نیز به این مسئله اهمیت داده و وبسایت‌هایی که محتوای ویدیویی ارائه می‌دهند را بهتر رتبه‌بندی می‌کند.

علاوه بر این، محتواهای ویدیویی در دسترس‌تر از گذشته هستند. با وجود پلتفرم‌هایی مانند تیک‌تاک و اینستاگرام، کسب و کارهایی که منابع محدودتری دارند می‌توانند ویدیوهای باکیفیتی تهیه کنند و آن‌ها را با مخاطبان بیشتری به اشتراک بگذارند.

بدین ترتیب، استفاده از محتوای ویدیویی در وبسایت، یک تکنیک خوب است که می‌تواند سئو را بهبود ببخشد. تولید محتوای ویدیویی مرتبط با موضوع، لیبل زدن، استفاده از هشتگ‌های مناسب در شبکه‌های اجتماعی و کمک گرفتن از فریلنسرها برای تولید محتوا از استراتژی های کاربردی در این زمینه محسوب می‌شوند.

آپدیت محتواهای قدیمی

آپدیت محتواهای قدیمی، روند جدیدی نیست، اما از گذشته تا آینده، تکنیکی ارزشمند و مهم محسوب شده و خواهد شد. در واقع، آپدیت باعث بهبود سئو یک وبسایت می‌شود و تضمین می‌کند که محتوا همچنان مرتبط است و کلیدواژه‌های آن بهینه‌سازی‌شده است.

جمع‌بندی

در این مقاله ضمن آشنایی مختصر با مفهوم سئو، برخی از جدیدترین ترندهای این حوزه در سال ۲۰۲۳ را مورد بررسی قرار دادیم. آموزش سئو به متخصصان تولید محتوا و تشویق آن‌ها به استفاده از تکنیک‌های جدید، تأثیر قابل توجهی روی موفقیت یک برند خواهد داشت. در واقع، استفاده از ترندهای جدید می‌تواند باعث بهبود سئو شده و نقش موثری در بازاریابی محصولات یک کسب و کار داشته باشد.

اولین امتیاز را ثبت کنید!

"*" indicates required fields

در صورت مشاهده تخلف یا ایراد در این مطلب توضیحات خود را ارسال کنید. پس از رسیدگی در اسرع وقت، نتیجه به شما اطلاع داده خواهد شد.

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دسته بندی مطالب سایت

انتخاب منطقه

انتخاب نوع پوست
چگونه نوع پوست خود را تشخیص دهیم؟
روتین پوست معمولی
روتین صبحانه پوست معمولی روتین قبل از خواب پوست معمولی
روتین پوست چرب
روتین صبحانه پوست چرب روتین قبل از خواب پوست چرب
روتین پوست خشک
روتین صبحانه پوست خشک روتین قبل از خواب پوست خشک
روتین پوست مختلط
روتین صبحانه پوست مختلط روتین قبل از خواب پوست مختلط
روتین پوست حساس
روتین صبحانه پوست حساس روتین قبل از خواب پوست حساس
به زودی!

انتخاب منطقه

دسته بندی مطالب سایت