اولین امتیاز را ثبت کنید!

علل ریزش مو در زنان چیست؟

همانطور که اکثر مردم فکر می کنند، طاسی و ریزش مو فقط برای مردان نیست. ریزش مو در زنان نیز شایع است. باوجود علل ریزش مو در زنان حدود 50 درصد از زنان از احتباس مایعات و طاسی رنج می برند. این طاسی دائمی یا موقتی است و می تواند تدریجی یا ناگهانی باشد. در ادامه دلایل ریزش مو در خانم ها و نحوه کنترل یا درمان آن توضیح داده شده است.

 ریزش مو در زنان چیست؟

ریزش مو در خانم ها معمولا زمانی اتفاق می افتد که فردی به طور غیرمنتظره ای موهای زیادی از دست داده باشد. به طور طبیعی همه ما روزانه 50 تا 100 تار مو از دست می دهیم.ریزش مو بخشی از چرخه رشد طبیعی مو است. موهای قدیمی برای ایجاد موهای جدید می ریزند. زمانی که تعادل بین رشد موهای جدید و ریزش موهای قدیمی نباشد، مشکل ساز است. مشکل ریزش مو یا طاسی هم به وجود می آید. ریزش موی بیش از حد در علم پزشکی، آلوپسی یا طاسی نامیده می شود.

چرخه رشد موهای بدن و تبر به طور طبیعی شامل سه مرحله است:

فاز آناژن (مرحله رشد) این مرحله از 2 تا 8 سال طول می کشد. البته 90-85 درصد موهای سر ما در این مرحله است.

فاز کاتاژن (مرحله انتقالی): این مرحله 2 تا 3 هفته طول می کشد و در طی آن فولیکول تجزیه می شود.

فاز تلوژن (مرحله استراحت): این مرحله از دو تا چهار ماه طول می کشد و موها در نهایت می ریزند.

ریزش مو در زنان چقدر شایع است؟

بسیاری از ما معتقدیم که طاسی و ریزش مو فقط مردان را تحت تاثیر قرار می دهد. البته که نه. حدود نیمی از زنان در طول زندگی خود ریزش موی قابل توجهی را تجربه می کنند. شایع ترین علت ریزش مو در زنان، طاسی الگوی زنانه یا آلوپسی آندروژنتیک است که تقریباً 30 درصد از زنان را تحت تأثیر قرار می دهد.

ریزش مو در زنان

چه کسانی ریزش مو دارند؟

هر زن یا دختری می تواند ریزش مو را تجربه کند. اما این مشکل بیشتر در افراد زیر دیده می شود:

 • زنان بالای 40 سال
 • زنان به تازگی زایمان کرده اند.
 • زنانی که تحت شیمی درمانی یا مصرف داروهای دیگر هستند.
 • زنانی که عادت دارند موهای خود را شانه کنند یا آویزان کنند.
 • خانم هایی که به طور مرتب از مواد شیمیایی مضر برای موهایشان استفاده می کنند.

ریزش مو در زنان

علائم ریزش مو

 • موهای زیادی را در حمام به خوبی روی یک برس یا بالش خواهید دید.
 • طاسی منطقه ای و سکه ای که  بالای آن که با گذشت زمان گسترش می یابد.
 • اگر هنگام بستن موهایتان احساس می کنید حجم موهایتان کم شده است.
 • اگر سرتان را لمس کنید، موهایتان به راحتی کشیده می شود.

علل ریزش مو در زنان

علل ریزش مو در مردان و زنان متفاوت است. برای سهولت، این علل را در چهار دسته دسته بندی کردیم: آلوپسی، سبک زندگی، علل بالینی و تغییرات هورمونی. این علل ریزش مو در زنان را می توان به تنهایی یا با هم مشاهده کرد.

از آنجایی که ریزش مو می تواند ناشی از یک بیماری زمینه ای خطرناک باشد، توصیه می کنیم در صورت بروز این مشکل با پزشک خود مشورت کنید.

ریزش مو در زنان

آلوپسی

آلوپسی نوعی ریزش مو است  و می تواند دلایل زیادی داشته باشد. از عوامل ژنتیکی گرفته تا سفت بستن مو یا هر چیز دیگری،  سیستم ایمنی بدن شما را نیز ضعیف کند.

آلوپسی آندروژن

طاسی زنانه یا مردانه،  از نظر ژنتیکی، شایع ترین علت آلوپسی زنانه است. این بدان معناست که اگر یکی از اعضای خانواده شما مبتلا به آلوپسی آندروژنیک باشد، احتمال ابتلا به آن بیشتر است.

آلوپسی آندروژنیک در طول یائسگی به دلیل کاهش سطح استروژن شدیدتر می شود، عاملی که کمی پیشتر بررسی کردیم. باید توجه داشته باشید که کمتر از 50 درصد از زنان مبتلا به ریزش مو بالای  65 ساله می شوند و برخی نیز این نوع ریزش مو را تجربه نمی کنند.

آلوپسی آندروژنیک چگونه خود را نشان می دهد؟

آلوپسی آندروژنتیک در مردان باعث ایجاد پوست ناحیه ای می شود. اما در خانم‌ها، چیزی که بیشتر متوجه می‌شویم کاهش حجم کلی مو و نازک شدن موهاست. آلوپسی آندروژنتیک معمولاً در زنان دارای سه دسته یا حالت است:

مرحله 1: مقدار موهای دو طرف خط تقسیم را کاهش می دهد

مرحله دوم پهن شدن ناحیه فرق است

مرحله 3: در انتها موها بسیار کم پشت می شود.

چه چیزی باعث آلوپسی آندروژنیک می شود؟

علل اصلی آلوپسی آندروژنتیک استعداد ژنتیکی  است. اگر والدین یا سایر بستگان شما به این نوع ریزش مو مبتلا باشند، ممکن است با آن مواجه شوید.

بیماری ها و تومورهای زمینه ای نیز می توانند باعث طاسی الگوی زنانه شوند. در صورت مشاهده علائمی مانند قاعدگی نامنظم، آکنه شدید و افزایش رشد مو همراه با ریزش مو، حتما با پزشک خود مشورت کنید.
سیگار کشیدن نیز با افزایش بروز یا شدت بیماری مرتبط است.

اکثر افراد مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک در سنین 40 تا 50 سالگی ریزش موی قابل توجهی را تجربه می کنند.

ریزش مو در زنان

آیا ریزش مو در زنان قابل درمان است؟

آلوپسی آندروژنیک در مردان و زنان غیرقابل برگشت است. داروهایی که برای درمان این عارضه استفاده می شوند فقط برای کند کردن روند ریزش مو و جبران بخشی از موهای از دست رفته است. درمان های رایج برای این علت ریزش مو در زنان عبارتند از:

کاشت مو برای بانوان

تنها درمان دقیق آلوپسی آندروژنتیک در مردان، کاشت مو است. با این حال، برای زنان، کاشت مو اغلب برای این نوع مو دشوار است. زیرا آلوپسی آندروژنتیک باعث طاسی در قسمت هایی از سر می شود و قسمت هایی از سر حفظ نمی شود. همانطور که پشت سر فولیکول مو نامیده می شود. ریزش مو در مردان  در این قسمت نسبت به هورمون های آندروژن مقاوم است و تراکم خوبی دارد.

این حالت در زنان وجود ندارد. به این معنی که فولیکول های ریزش مو در برابر ریزش مقاوم نیستند و از آنجایی که ریزش مو متمرکز نیست و تراکم تمام قسمت های سر را کاهش می دهد، نمی توان از بانک مو برای جبران تراکم استفاده کرد. بنابراین، زنان مبتلا به این شکل از آلوپسی ممکن است کاندید مناسبی برای پیوند نباشند.

ماینوکسیدیل برای زنان مبتلا به ریزش مو

داروی محلی به صورت محلول 2 و 5 درصد و فوم در داروخانه ها به فروش می رسد. این دارو برای درمان تبخال ریزش مو زنانه مورد تایید FDA است.

ماینوکسیدیل باید روزانه روی سر مالیده شود. حدود 4 ماه تا 1 سال طول می کشد تا اثربخشی این بیماری را مشاهده کنید.

ماینوکسیدیل نمی تواند تمام موهای از دست رفته را جبران کند. اما تا حدودی باعث رشد و تراکم موهای جدید می شود.

ریزش مو در زنان

 

فیناستراید

این قرصی است که برای درمان آلوپسی آندروژنتیک در مردان استفاده می شود. استفاده از این دارو برای زنان توسط FDA تایید نشده است. اما برخی از پزشکان آن را تجویز می کنند. تأثیر این دارو بر روی زنان چندان قوی نیست. مصرف این دارو در دوران بارداری می تواند منجر به نقایص مادرزادی شود.

ریزش مو می تواند پس از قطع فیناستراید بازگردد. این دارو دارای عوارض جانبی زیادی است که در سال اول مصرف بیشتر تحریک کننده است. مواردی مانند سردرد، تب و کاهش میل جنسی.

اسپیرونولاکتون برای ریزش مو در زنان

اسپیرونولاکتون یک دیورتیک است که به کاهش تولید هورمون های آندروژن و کاهش ریزش مو در زنان کمک می کند. این دارو تعادل مایعات و یون های بدن را بالا می برد، بنابراین باید با احتیاط مصرف شود. اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید از این دارو استفاده نکنید.

عوارض جانبی اسپیرونولاکتون:

 • عدم تعادل الکترولیتی (یوندور)
 • خستگی
 • خونریزی نقطه ای در فواصل قاعدگی
 • پریودهای نامنظم
 • سختی و درد در سینه

آیا می توان از آلوپسی آندروژنیک پیشگیری کرد؟

هرگز؛ تا به امروز هیچ روش شناخته شده ای برای پیشگیری از این عارضه وجود ندارد. به طور کلی، یک رژیم غذایی سالم، پرهیز از شرایط مضر مو، نرم کننده مو و مواد شیمیایی مضر و همچنین ترک سیگار می تواند وقوع ریزش مو را به تاخیر بیاندازد یا کاهش دهد.

آلوپسی فشار

یکی از شایع ترین دلایل ریزش مو در خانم ها بستن یا بافندگی موها به گونه ای است که موها کنده شوند. دم اسبی تنگ، بافت آفریقایی و سایر بافت های قوی باعث می شود موها بایستند و به عقب بروند. به این نوع ریزش مو، آلوپسی فشاری می گویند. در این حالت فولیکول های مو آسیب دیده و ممکن است طاسی دائمی وجود داشته باشد.

آلوپسی کانونی

آلوپسی کانونی یک بیماری پوستی خود ایمنی است که در آن سلول‌های سیستم ایمنی به فولیکول‌ها حمله کرده و به آن آسیب می‌رسانند. آلوپسی کانونی در نواحی گرد آلوپسی در نظر گرفته می شود. این آلوپسی معمولاً موقتی است، اما می تواند چندین بار در طول زندگی عود کند.

این مطلب را نیز از دست ندهید: روغن رزماری و تاثیر فوق العاده آن برای رشد مو

تغذیه

رژیم غذایی ناکافی و سوء تغذیه می تواند باعث ریزش مو در زنان شود. ریزش مو معمولاً ناشی از کمبودهای تغذیه ای موقت است و اگر مشکل را برطرف کنید، موها دوباره رشد می کنند. این نکات کلیدی را با هم مرور می کنیم:

کاهش کالری بالا

در برخی از رژیم ها، محدودیت کالری بسیار سختگیرانه است. موهای شما برای رشد به انرژی نیاز دارند که این انرژی از طریق کالری موجود در غذا تامین می شود. بنابراین اگر انرژی کمی از غذا دریافت کنید، جریان خون و مواد مغذی به پوست سر کاهش یافته و با ریزش مو مواجه خواهید شد.

بدون پروتئین

تقریباً تمام ساختارهای بدن از پروتئین یا پروتئین تشکیل شده است و اسیدهای آمینه اجزای اصلی آنها هستند. مو نیز از این قاعده مستثنی نیست و یکی از اجزای اصلی آن پروتئینی به نام کراتین است. به همین دلیل، کمبود پروتئین نیز می تواند یکی از دلایل ریزش مو در زنان باشد.

کمبود ویتامین و ریزش مو در زنان

ویتامین های A، C، D و E برای سلامت پوست و مو ضروری هستند. علاوه بر این، ویتامینی از خانواده ویتامین های B به نام بیوتین، یک عنصر مهم در تولید کراتین مو است. کمبود شدید این ویتامین ها که به ندرت مشاهده می شود، می تواند منجر به ریزش مو در زنان شود.

آهن و روی

آهن یکی از مهم ترین اجزای گلبول های قرمز است. گلبول های قرمز با کمک آهن، اکسیژن را از سلول ها دریافت می کنند و به سیستم ایمنی بدن می رسند. اگر کمبود آهن دارید (که در زنان شایع است)، فولیکول و اسکالپ اکسیژن خود را کاهش می دهند و موها شروع به ریزش می کنند.

روی همچنین یک عنصر ضروری برای سلامت پوست و مو است. اثرات روی در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید به خوبی دیده می شود. کمبود روی در این افراد شایع است و می تواند ریزش مو را زیاد کند.

اولین امتیاز را ثبت کنید!

"*" indicates required fields

در صورت مشاهده تخلف یا ایراد در این مطلب توضیحات خود را ارسال کنید. پس از رسیدگی در اسرع وقت، نتیجه به شما اطلاع داده خواهد شد.

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دسته بندی مطالب سایت

انتخاب منطقه

انتخاب نوع پوست
چگونه نوع پوست خود را تشخیص دهیم؟
روتین پوست معمولی
روتین صبحانه پوست معمولی روتین قبل از خواب پوست معمولی
روتین پوست چرب
روتین صبحانه پوست چرب روتین قبل از خواب پوست چرب
روتین پوست خشک
روتین صبحانه پوست خشک روتین قبل از خواب پوست خشک
روتین پوست مختلط
روتین صبحانه پوست مختلط روتین قبل از خواب پوست مختلط
روتین پوست حساس
روتین صبحانه پوست حساس روتین قبل از خواب پوست حساس
به زودی!

انتخاب منطقه

دسته بندی مطالب سایت