کلاژن
اولین امتیاز را ثبت کنید!

کلاژن چیست؟

کلاژن یکی از پروتئین های مهمی است که در همه جای بدن از جمله پوست یافت می شود. کلاژن به معنای چسب است، بافت را در کنار هم نگه می دارد و حالت ارتجاعی پوست را حفظ می کند. برای جلوگیری از پیری صورت و ایجاد چین و چروک باید به میزان کلاژن بدن توجه کرد. در صورت لزوم از تزریق کلاژن یا مکمل های کلاژن می توان استفاده کرد.

با افزایش سن، ناخن‌ها رشد می‌کنند، پوست پیر می‌شود، زخم‌ها به آرامی بهبود می‌یابند، شکستگی‌ها به آرامی بهبود می‌یابند، اینها همه نشانه‌های پیری هستند. تمامی این دلایل به دلیل کاش چشم گیر این مکمل در بدن است.

کلاژن

مکمل کلاژن

با وجود فراوانی کلاژن در بدن ما، این مکمل پرفروش با هدف بهبود مو، پوست و ناخن تبدیل شده است. ایده مصرف قرصی که عوارض جانبی ندارد و می تواند علائم پیری را معکوس کند بسیار جذاب است.
ابتدا به عنوان یک عنصر در کرم ها و سرم های پوست ظاهر شد. با این حال، اثربخشی آن به عنوان یک کاربرد موضعی حتی توسط متخصصان پوست مورد تردید می باشد. زیرا کلاژن به طور طبیعی در سطح پوست یافت نمی شود، بلکه در لایه های عمیق تر است. فیبرهای کلاژن برای نفوذ به لایه‌های بیرونی پوست بسیار بزرگ هستند و مطالعات نشان نداده است که زنجیره‌های کوتاه‌تر کلاژن به نام پپتیدها در این کار موفق‌تر هستند.
اعتقاد بر این است که مکمل های خوراکی به شکل قرص، پودر و برخی غذاها بهتر جذب بدن می شوند. محبوبیت آنها در بین مصرف کنندگان افزایش یافته است. این می تواند به عنوان پپتیدهای یا هیدرولیز شده فروخته شود. که به شکل بسیار نرم تری از تجزیه می شود. ترکیبات آن شامل اسیدهای آمینه، بلوک های سازنده پروتئین و برخی ممکن است حاوی مواد مغذی اضافی مورد نیاز برای پوست و موی سالم مانند ویتامین C، بیوتین یا روی، یا اسید هیالورونیک باشند.

 

آیا می توانید کلاژن بخورید؟

تحقیقات زیادی وجود ندارد که نشان دهد مصرف این مکمل می تواند به طور مستقیم برای سلامت پوست و مفاصل مفید باشد. هنگامی که مکمل در معده هضم می شود، به اسیدهای آمینه تجزیه می شود و سپس به جایی که بدن بیشتر به پروتئین نیاز دارد، توزیع می شود. با این حال، بسیاری از غذاهایی که باعث تولید کلاژن می شوند معمولاً به عنوان بخشی از یک برنامه غذایی سالم توصیه می شوند.

غذاهای حاوی کلاژن

غذاهای غنی از کلاژن مانند کباب قابلمه و استیک وجود دارد زیرا گوشت پر از بافت همبند است. با این حال، خوردن بیش از حد گوشت قرمز به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم و سازگار با محیط زیست در دراز مدت توصیه نمی شود. همچنین خطر بیماری هایی مانند نقرس و رسوب اسید اوریک را به همراه دارد. کلاژن در استخوان و پوست ماهی تازه نیز یافت می شود.
آبگوشت استخوان یک غذای سنتی است که در بسیاری از کشورها به صورت سوپ دیده می شود. این غذا به عنوان یک غذای سالم و سرشار از کلاژن تبلیغ می شود. این فرآیند شامل جوشاندن استخوان های حیوان در آب با مقدار کمی سرکه به مدت 4 تا 24 ساعت است.
ژلاتین شکلی از کلاژن است که استخوان، غضروف و پوست حیوانات را برای چند ساعت تخمیر می‌کند و سپس اجازه می‌دهد مایع خنک و سفت شود. تجزیه این بافت همبند باعث ایجاد ژلاتین می شود.

کلاژن

مواد غذایی برای افزایش تولید کلاژن

اسیدهای آمینه موجود در پروتئین ها ، گلیسین، پرولین و هیدروکسی پرولین، باعث تشکیل کلاژن می شوند. اینها شامل ماهی، مرغ، گوشت، تخم مرغ، شیر، حبوبات و سویا است.
تولید این مکمل همچنین به مواد مغذی مانند روی نیاز دارد که در صدف‌ها، حبوبات، گوشت، آجیل، دانه‌ها و غلات یافت می‌شود. همچنین در منابع غنی از ویتامین C مانند مرکبات، انواع توت ها، سبزیجات برگ دار، فلفل دلمه ای و گوجه فرنگی یافت می شود.

 

سخن آخر

 

تولید طبیعی از طریق یک رژیم غذایی سالم و متعادل به دست می آید. با خوردن پروتئین کافی، غلات کامل، میوه ها و سبزیجات و کاهش خطرات تهدید کننده زندگی پشتیبانی می شود.
تحقیقات جدید از متخصصان پوست نشان می دهد مکمل های کلاژن به افزایش این مکمل در بدن کمک می کنند، اما استفاده از آنها به معنای حذف مواد غذایی طبیعی نیست.
نکته مهم این است که در حال حاضر برندها و روش های مختلفی برای مصرف مکمل های کلاژن وجود دارد، اما واقعا علمی نیستند و بهتر است قبل از مصرف با پزشک متخصص مشورت نمایید.

اولین امتیاز را ثبت کنید!

"*" indicates required fields

در صورت مشاهده تخلف یا ایراد در این مطلب توضیحات خود را ارسال کنید. پس از رسیدگی در اسرع وقت، نتیجه به شما اطلاع داده خواهد شد.

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دسته بندی مطالب سایت

انتخاب منطقه

انتخاب نوع پوست
چگونه نوع پوست خود را تشخیص دهیم؟
روتین پوست معمولی
روتین صبحانه پوست معمولی روتین قبل از خواب پوست معمولی
روتین پوست چرب
روتین صبحانه پوست چرب روتین قبل از خواب پوست چرب
روتین پوست خشک
روتین صبحانه پوست خشک روتین قبل از خواب پوست خشک
روتین پوست مختلط
روتین صبحانه پوست مختلط روتین قبل از خواب پوست مختلط
روتین پوست حساس
روتین صبحانه پوست حساس روتین قبل از خواب پوست حساس
به زودی!

انتخاب منطقه

دسته بندی مطالب سایت