روتین قبل از خواب پوست خشک
اولین امتیاز را ثبت کنید!

نحوه تشخیص نوع پوست: من چه پوستی دارم؟

نوع پوست هریک از ما با دیگری متفاوت می باشد و هر یک نیاز به مراقبت و رسیدگی خاصی دارد. بسیار اتفاق می افتد که در زمان تهیه لوازم آرایشی، اولین سوال فروشنده در خصوص نوع پوست شما است. بنابراین لازم است نوع پوست خود و ویژگی‌های آن را تشخیص دهید تا بر اساس آن بتوانید بهترین لوازم مراقبتی و آرایشی را تهیه کنید. در این مقاله قصد داریم تا در خصوص نحوه تشخیص نوع پوست صورت و خصوصیات هر کدام از آنان صحبت کنیم.

چگونگی شناخت نوع پوست

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چه لزومی برای شناخت انواع پوست وجود دارد؟ در پاسخ باید گفت که امروزه برندها و کمپانی‌های آرایشی بسیاری در دنیا وجود دارد. با توجه به اینکه تنوع این لوازم آرایشی و مراقبتی پوست بسیار بالا است، لذا انتخاب را در زمان خرید بسیار دشوار می‌کند. اگر شما نوع پوست خود را بدانید، می‌توانید بر اساس آن گزینه بهتری را انتخاب کنید. همچنین، عدم توجه به این موضوع باعث ایجاد ناراحتی‌های پوستی، التهاب و واکنش‌های آلرژیک می شود.

آشنایی با انواع پوست

۱. پوست خشک

دسته اول در بحث تشخیص نوع پوست صورت، پوست خشک است. در پوست خشک عموما حالت کشیدگی و خشکی وجود دارد. افراد اغلب اوقات از پوست پوست شدن صورت خود شکابت دارند. در این نوع پوست‌ها معمولا چربی بسیار کمی وجود دارد. دلیل به وجود آمدن این نوع پوست‌ها را می‌توان به نوع آب و هوا، دوش گرفتن با آب گرم، استفاده از وسایل گرمایشی با دمای زیاد، سن و ژنتیک نسبت داد.

۲. پوست چرب

در این نوع پوست‌ها عموما در ناحیه پیشانی، گونه و بینی، پوست براق‌تر از سایر نقاط می باشد. کسانی که پوست چرب دارند معمولا حس می‌کنند که پوست آن‌ها چرب است و نیاز به شستشو دارد. یکی از مشکلات پوست‌های چرب، ظهور جوش‌های سر سیاه است. اما در نظر داشته باشید که این پوست‌ها دیرتر از سایر انواع پوست چروک می‌شوند. پوست چرب معمولا به دلیل آب و هوای مرطوب و عوامل ژنتیکی به وجود می‌آید. طبیعتا لوازم آرایشی چرب برای این نوع پوست‌ها مناسب نیست. اگر پوست شما چرب است، بهتر است که از سرم‌ها و محصولات بر پایه آب استفاده کنید.

۳. پوست مختلط

در بین انواع پوست‌ها، پوست مختلط بایدها و نبایدهای بسیاری دارد. افرادی که پوست مختلط دارند، بر روی بینی، پیشانی و چانه احساس روغنی و چرب دارند اما بر روی گونه‌ها دارای خشکی و کشیدگی هستند. برقرار کردن تعادل در این دسته از پوست‌ها بسیار دشوار است. معمولا برای هر بخش باید از محصول مناسب همان بخش استفاده کرد. به طور مثال در مناطق خشک حتما از آبرسان‌ها استفاده کنید و برای مناطق چرب مواد آرایشی بر پایه روغن را کاملا حذف کنید.

اهمیت شناخت نوع پوست

۴. پوست معمولی

کم دردسرترین نوع پوست، پوست معمولی است. در این نوع پوست عموما میزان جوش کم بوده و چربی پوست متعادل است. اغلب لوازم آرایشی را می‌توان برای این نوع پوست ها استفاده کرد. با وجود تمام مزایا و ویژگی‌های مثبت پوست‌های مختلط، یک عیب بزرگ آن‌ها این است که علائم پیری و چین و چروک، بسیار سریع بر روی آن‌ها نمایان می شود. برای مراقبت از این نوع پوست‌ها عموما استفاده از آبرسان‌ها و کرم‌های ضد پیری توصیه می‌شود.

نحوه تشخیص نوع پوست به چه صورت است؟

برای تشخیص نوع پوست خود ابتدا پوست را به کمک یک پاک کننده ملایم به خوبی تمیز کرده و آرایش و آلودگی سطحی پوست را حذف کنید. سپس با استفاده از یک حوله تمیز، صورتتان را خشک کنید. در نظر داشته باشید که پس از شستن پوست از هیچ گونه مرطوب کننده و نرم کننده‌ای استفاده نکنید و اجازه دهید تا ۱ ساعت پوست شما در هوای آزاد خشک شود.

پس از این مدت اگر پوست شما حالت خاصی نداشته و هیچ احساس اذیت کننده مشاهده نشد، پوست شما از نوع معمولی است. اما اگر بر روی گونه‌ها، کنار خط لب و بر روی پیشانی احساس کشیدگی کنید، می‌توان گفت که پوست شما خشک است. اگر پوست چربی داشته باشید، بر روی پیشانی، چانه، بینی و گونه‌های خود احساس چربی و رطوبت خواهید کرد.

شناخت نوع پوست صورت

در نهایت اگر بر روی صورت شما رطوبت مشاهده شد اما احساس خشکی نیز بر روی بینی و گونه‌های شما وجود داشت، نشان دهنده یک پوست مختلط است. باید در نظر داشت که بعضی افراد در صورت استفاده از مواد بهداشتی و آرایشی دچار خارش پوست، التهاب و قرمزی می‌شوند. این افراد دارای پوست‌های حساس می‌باشند.

نتیجه گیری:

اکنون که با نحوه تشخیص نوع پوست آشنا شدید، می‌توانید محصولات مراقبتی و آرایشی خود را با دقت بیشتری تهیه کنید. هیچ گاه مراقبت از پوست را فراموش نکنید، زیرا  تاثیر بسزایی در زیبایی چهره شما خواهد داشت.

اولین امتیاز را ثبت کنید!

"*" indicates required fields

در صورت مشاهده تخلف یا ایراد در این مطلب توضیحات خود را ارسال کنید. پس از رسیدگی در اسرع وقت، نتیجه به شما اطلاع داده خواهد شد.

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دسته بندی مطالب سایت

انتخاب منطقه

انتخاب نوع پوست
چگونه نوع پوست خود را تشخیص دهیم؟
روتین پوست معمولی
روتین صبحانه پوست معمولی روتین قبل از خواب پوست معمولی
روتین پوست چرب
روتین صبحانه پوست چرب روتین قبل از خواب پوست چرب
روتین پوست خشک
روتین صبحانه پوست خشک روتین قبل از خواب پوست خشک
روتین پوست مختلط
روتین صبحانه پوست مختلط روتین قبل از خواب پوست مختلط
روتین پوست حساس
روتین صبحانه پوست حساس روتین قبل از خواب پوست حساس
به زودی!

انتخاب منطقه

دسته بندی مطالب سایت