مراقبت از مو
5/5 - (1 امتیاز)

روتین مو چیست؟

مراقبت از مو اغلب می تواند چالش برانگیز باشد، به خصوص اگر کمی وسواس به خرج دهید. سالم نگه داشتن موی سالم در زیبایی خانم ها بسیار تاثیر گذار است. در واقع اگر خانمی صورت زیبا و موی نازیبایی داشته باشد، زیبایی صورتش هم دیگر دیده نمی شود. داشتن موی شیک و سالم اعتماد به نفس شما را بالا می برد و یک روتین موی مناسب باعث حفظ سلامت موی شما خواهد شد. به همین دلیل در این مقاله به شما می گوییم روتین مو چیست و چه مواردی را باید رعایت کنید.

مراقبت از مو

داشتن یک روتین مو، خیلی آسان است و با سلامت موی شما ارتباط مستقیم دارد. البته به محصولات مویی که مصرف می کنید نیز مرتبط می باشد. خوشبختانه، نیاز نیست هر روز به موهایتان رسیدگی کنید. اما باید روتین موهایتان را هفته ای یکبار یا دو هفته یکبار انجام دهید.

کارهای مهم در یک روتین مو چیست؟

جنس موهایتان را بشناسید.

موهای هر فرد برای خودش منحصر به فرد است، پس باید آن طور که مناسب موهایش است، با موهایش رفتار کند. ابتدا یاد بگیرید که جنس موهایتان چیست، و بهترین روش مراقبت از موهایتان را بیابید.  برای این کار چند روز هیچ محصول مراقبت مویی استفاده نکنید. (فقط چند روز)، ببینید برای موهایتان چه اتفاقی می‌افتد؟ با این کار جنس موهایتان را متوجه می‌شوید:

 • چرب
 • خشک
 • معمولی
 • موج‌دار
 • صاف و لَخت
 • فر و مجعد
 • ضخیم
 • نرم

در مرحله نخست باید جنس موهایتان را شناسایی نمایید و بعد با توجه به جنسشان، یک روتین موی خوب داشته باشید.

روتین مو

زمان مناسب شستشوی مو در روتین مو چیست؟

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که باید روزانه موهای خود را شست شو دهند. اما انواع مو، نیاز به شستشوی متفاوتی دارند. با توجه به جنس موهایتان، هر موقع کثیف شدند، آنها را بشویید. اصلا لزومتی ندارد که هرروز این کار را انجام دهید.

 • شستشوی روزانه در روتین مو هیچ جایی ندارد.
 • اگر موهای شما خشک است، هر سه روز یکبار موهایتان را بشویید
 • اگر موهای شما مستعد چرب شدن است، یک روز درمیان، و اگر واقعا چرب است، هر روز آنها را بشویید.
 • اگر موهای شما معمولی است (خیلی چرب یا خیلی خشک نیست)، هر دو یا سه روز یکبار موهایتان را شستشو دهید.

هیچ کس نمی تواند به شما بگوید دقیقا باید چه زمانی موهایتان را بشویید. فقط خودتان باید حواستان را جمع کنید و هر موقع حس کردید موهایتان کثیف شده، حمام کنید. شستشوی زیاد موها باعث می شود که چربی طبیعی موهایتان از بین برود و موها خشک تر شوند و موها آسیب ببینند.

از شستشوی موهایتان با آب داغ بپرهیزید.

آب داغ چربی طبیعی مو را از بین می‎برد. شتشوی مو با آب ولرم، درخشندگی موها حفظ می‌شود و از ریزش مو جلوگیری می کند.

بعد از حمام، از شانه دندانه درشت استفاده کنید.

معمولا بعد از حمام، شانه کردن موها کمی مشکل است. بهترین راه برای رفع گره مو، استفاده از یک شانه دندانه درشت است. برس باعث کشیده شدن و کنده شدن موها می شود. و موها بیشتر در معرض آسیب و مو خوره قرار می گیرند.

نقش سشوار در روتین مو چیست؟

سشوار، سریع‌ترین راه خشک کردن مو است. اما گرمای سشوار می تواند به فولیکول مو آسیب بزند. هر زمان که امکان داشت، اجازه دهید که موهایتان در معرض هوا خشک شوند. اگر تمایل دارید که سشوار استفاده کنید، از درجه حرارت ملایم و سرد استفاده کنید. سشوار سرد جزیی از یک روتین مو خوب می باشد.

روتین مو

مرتبا موهایتان را نوک گیری کنید

انتهای موها مستعد چند شاخه شدن و موخوره گرفتن هستند. اگر زمان زیادی بگذرد و شما موهایتان را کوتاه نکنید، بسیار آسیب دیده می شوند. سعی کنید هر سه ماه یک بار نوی موهایتان را بچینید و نوک گیری کنید. اگر نوک موهایتان چند شاخه شده است، هر شش هفته و یا کمتر، نوک آنها را کوتاه کنید.

اگر بخواهید هر بار به آرایشگاه بروید، این کار برای شما مشکل خواهد بود و یا خیلی گران می شود.  خودتان موهایتان را نوک گیری کنید .برای دیدن پشت موهایتان از یک آیینه استفاده کنید. اگر موهایتان صاف و نمدار باشند، کوتاه کردن موها بسیار ساده خواهد بود.

به موهایتان دست نزنید

موها به صورت طبیعی چربی خاصی دارند. دست زدن به موها، این چربی را پخش می کند و باعث می شود موها چربتر به نظر برسند.

برای اجتناب از این کار، بهتر است موهایتان را به صورتی کوتاه کنید که راحت باشید و نخواهید مرتبا به آنها دست بزنید.

این مطلب را نیز از دست ندهید: آیا من ریزش مو دارم؟

راه حفظ سلامت موها در روتین مو چیست؟

طبیعی است که 100 تا 150 تارمو را روزانه از دست دهید، بنابراین وقتی موهای ریخته را، دیدی نگران نباشید.

موهای مرطوب را با مراقبت های شدید شانه کنید زیرا آنها شکننده و در معرض شکستگی هستند. شانه دندانه بزرگ را بکشید و آن را از ریشه تا انتهای مو خود به آرامی بکشید.

هر چند هفته یکبار موها را کوتاه کنید تا از آنهایی که موخوره گرفتند خلاص شوید. هر 6 تا 8 هفته 1 تا 4 اینچ از موها را قیچی کنید.

موها را هر روز شستشو ندهید و هر زمان که انجام دهید، برخی از نرم کننده ها را در انتها مو بزنید. سعی کنید از مارک شامپو و نرم کننده مناسب استفاده کنید.

نرم کننده را با آب سرد شستشو دهید زیرا برای قدرت و درخشش مو مناسب است.

بر خلاف برچسب در پشت مواد غذایی برچسب در پشت شامپو اغلب نا خوانده می ماند. در چند سال اخیر تمرکز زیادی روی سولفات در شامپوها وجود دار سولفات چیست؟ به همین دلیل است که شامپو به نحوی عمل می کند. آنها پوست و مو را پاک می کنند و کثیفی را از سر پاک می کنند. اگر احساس سوزش در پوست سر و یا خشکی مو دارید در طول زمان، سعی کنید شامپو بدون سولفات بخرید.

اگر موهای خشک دارید، بهتر است از رنگ کردن اجتناب کنید. با این حال، اگر نمی توانید مقاومت کنید. از لیمو، بابونه یا عسل استفاده کنید زیرا آنها به عنوان روشن کننده های مو عمل می کنند. می توانید آب لیمو را به آب اضافه کنید و آن را به موهای خود اسپری کنید. می توانید موها را با چای بابونه بشویید پس از شستن آنها با شامپو و یا اضافه کردن عسل به آب موها را بشویید.

موهای خود را از نور آفتاب محافظت کنید

در کمال تعجب نور آفتاب می تواند به موهای شما آسیب برساند، مو نیز درست مثل پوست به تابش بیش از اندازه ی آفتاب حساس است. قرار گیری بیش از اندازه در معرض آفتاب می تواند موهای شما را خشک کند.

از پاره شدن موها خودداری کنید. بستن موها به صورت دم اسبی یا تسمه ای در هنگام فعالیت های روزانه می تواند دست و پا گیر نباشد اما اگر کمی موهای خود را محکم تر بکشید باعث خواهید شد تا موهایتان صدمه ببینند. برای بستن موها به این شکل ممنوعیت نداریم اما بهتر است شب ها موهای خود را باز کنید و بگذارید تا صبح باز بمانند.

5/5 - (1 امتیاز)

"*" indicates required fields

در صورت مشاهده تخلف یا ایراد در این مطلب توضیحات خود را ارسال کنید. پس از رسیدگی در اسرع وقت، نتیجه به شما اطلاع داده خواهد شد.

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دسته بندی مطالب سایت

انتخاب منطقه

انتخاب نوع پوست
چگونه نوع پوست خود را تشخیص دهیم؟
روتین پوست معمولی
روتین صبحانه پوست معمولی روتین قبل از خواب پوست معمولی
روتین پوست چرب
روتین صبحانه پوست چرب روتین قبل از خواب پوست چرب
روتین پوست خشک
روتین صبحانه پوست خشک روتین قبل از خواب پوست خشک
روتین پوست مختلط
روتین صبحانه پوست مختلط روتین قبل از خواب پوست مختلط
روتین پوست حساس
روتین صبحانه پوست حساس روتین قبل از خواب پوست حساس
به زودی!

انتخاب منطقه

دسته بندی مطالب سایت