• بدن
  • 30 شهریور 1401
  • 1876
اولین امتیاز را ثبت کنید!

سولاریوم چیست؟

شاید افراد زیادی را دیده باشید که چند روز پس از ملاقات با آنها ناگهان متوجه شده اند که رنگ پوستشان به شدت تغییر کرده است و وقتی از آنها بپرسید که چگونه این کار را انجام داده اند، می گویند که از سولاریوم استفاده کرده اند. اما اگر می خواهید بدانید دقیقا سولاریوم چیست و چه مزایا و معایبی دارد، با ما همراه شوید.

سولاریوم چیست؟

سولاریوم که به عنوان تخت برنزه نیز شناخته می شود، نوعی وسیله است که از اشعه UV یا فرابنفش به صورت کنترل شده برای شبیه سازی نور خورشید و تیره شدن رنگ پوست بدن استفاده می کند.

حقیقت این دستگاه ها این است که انرژی خورشیدی در مدت زمان کوتاهی 6 تا 8 برابر بیشتر از آفتاب تابستانی به پوست شما تابش می کند و به همین دلیل چیزی به نام برنزه شدن ایمن وجود ندارد. در واقع، قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند باعث ایجاد شرایطی مانند آفتاب سوختگی یا افزایش خطر ابتلا به سرطان شود. علاوه بر این، استفاده از دستگاه مورد نظر خطر آسیب به چشم و سایر اعضای بدن شما را به همراه دارد.

سولاریوم چیست

تاثیر اشعه ماوراء بنفش خورشید بر پوست چیست؟

لایه بالایی پوست اپیدرم نامیده می شود. بدن به طور طبیعی رنگدانه ای به نام ملانین تولید می کند تا پوست این لایه را رنگ کند. هنگامی که بدن در معرض نور خورشید، به ویژه اشعه ماوراء بنفش قرار می گیرد، بدن به طور طبیعی سرعت تولید ملانین را افزایش می دهد تا از آسیب به بافت پوست جلوگیری کند. این افزایش تولید ملانین باعث رنگ گرفتن پوست و برنزه شدن آن می شود.

آنچه باید در مورد استفاده از سولاریوم و قرار گرفتن در معرض نور خورشید بدانید این است که حتی اگر این اشعه پوست شما را نسوزاند، می تواند منجر به مواردی مانند پیری زودرس پوست یا سرطان پوست شود، زیرا سلول زمانی که پوست شما در معرض اشعه UV قرار می گیرد، به مرور زمان در دچار جهش DNA می شود.
اگرچه همه افراد مستعد این پرتو هستند، اما افرادی که پوست روشن‌تری دارند بیشتر در معرض آسیب هستند. به همین دلیل، همه افراد باید هنگام تردد در مناطقی که در معرض آفتاب هستند از لباس های بلند، کلاه، عینک آفتابی و ضد آفتاب استفاده کنند.

آیا استفاده از سولاریوم بی خطر است؟

همانطور که در بالا ذکر شد، استفاده از تخت برنزه شرایطی مشابه قرار گرفتن در معرض نور خورشید را شبیه سازی می کند، بنابراین این روش ایمن نیست و می تواند باعث آسیب چشم یا سرطان پوست شود.

اشعه لامپ های UV و برنزه شدن حتی از آفتاب تابستان خطرناک تر است. استفاده از این دستگاه باعث سیاهی پوست می شود. احتمال ابتلا به سرطان را تا 20 درصد افزایش می دهد و کسانی که این علامت را قبل از 35 سالگی تجربه کرده و شروع می کنند، 59 درصد بیشتر از سایر افراد مبتلا به این بیماری مبتلا می شوند.

تخت سولاریوم

عوارض جانبی اصلی این روش عبارتند از:

  • سوزش پوست، تورم، حساسیت و درد
  • پیری زودرس پوست (چروک، لکه، ضخامت پوست)
  • آسیب چشم

آیا ارائه این خدمات مجاز و قانونی است؟

این روش در بسیاری از کشورها به دلیل افزایش خطر آسیب و بیماری های پوستی ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش غیرقانونی اعلام شده است. اما در برخی کشورها از این روش استفاده می شود.

در اینجا این خدمات در برخی از سالن های زیبایی، استخرها و مراکز مشابه مانند سالن های ماساژ انجام می شود. توجه داشته باشید که انجام این کار در مراکز غیرمجاز می تواند خطر آسیب احتمالی را حتی بیش از حد معمول افزایش دهد.  بنابراین توصیه می شود این کار را انجام ندهید یا حداقل برای انجام آن به مراکز استاندارد و دارای مجوز مراجعه کنید.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر هستند؟

افرادی که مشکلات پوستی دارند، بیشتر در معرض آسیب اشعه ماوراء بنفش قرار می گیرند. به عنوان مثال افرادی که دارای کک و مک، لک و خال روی پوست خود هستند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پوست هستند. بنابراین به هیچ وجه از سولاریوم استفاده نکنید.

همچنین به یاد داشته باشید که این مشکل ممکن است برای همه اتفاق بیفتد. با این حال، در این دسته از افراد و افرادی که سابقه خانوادگی سرطان پوست دارند، بسیار شایع تر است.

نتیجه گیری

حال که دانستید سولاریوم چیست. اگر قصد دارید پوست خود را برنزه کنید، باید بدانید که بر خلاف تصور رایج، این روش روشی بی خطر و حتی کم خطر نیست. اشعه ماوراء بنفش استفاده شده در این روش می تواند خطر آسیب پوست را به دلیل تغییرات DNA و جهش افزایش دهد.

اولین امتیاز را ثبت کنید!

"*" indicates required fields

در صورت مشاهده تخلف یا ایراد در این مطلب توضیحات خود را ارسال کنید. پس از رسیدگی در اسرع وقت، نتیجه به شما اطلاع داده خواهد شد.

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دسته بندی مطالب سایت

انتخاب منطقه

انتخاب نوع پوست
چگونه نوع پوست خود را تشخیص دهیم؟
روتین پوست معمولی
روتین صبحانه پوست معمولی روتین قبل از خواب پوست معمولی
روتین پوست چرب
روتین صبحانه پوست چرب روتین قبل از خواب پوست چرب
روتین پوست خشک
روتین صبحانه پوست خشک روتین قبل از خواب پوست خشک
روتین پوست مختلط
روتین صبحانه پوست مختلط روتین قبل از خواب پوست مختلط
روتین پوست حساس
روتین صبحانه پوست حساس روتین قبل از خواب پوست حساس
به زودی!

انتخاب منطقه

دسته بندی مطالب سایت